So if we say a bunch of six or so banana’s cost R15 and lets take a road race that might cost you R80 including temporary licence fees (cleary we are not talking trail running costs here). That would mean for your R80 you could buy about 5 bunches of banana’s, so 30 banana’s in total and you would literally only have to walk from your car to the shops to fetch them.  Bear with me, there is a point to this.  So to get your moneys worth of banana’s you would need to eat 30 of them during the event (running suicide if you ask me).

Although these people are completely missing the point it’s no wonder they think we are crazy.

38-of-the-best-signs-from-the-2014-nyc-marathon-2-8011-1415228119-25_big

Advertisements